Naše deti sa nemajú na čo tešiť!Alebo žeby-Miška Muška Mickey Mouse

Autor: Jaroslav Troščák | 8.2.2011 o 7:30 | Karma článku: 9,20 | Prečítané:  1366x

Koľko slovenských detských programov ste za posledný týždeň mohli vidieť vy a Vaše deti v televízií? Ak necháte Vaše dieťa vymenovať aspoň tri programy na ktoré sa vyslovene tešia, tak možno budete od nich počuť len české názvy ako Šikulové, Kouzelná školka alebo Mickyho klubík

Včera v pondelok 7.2.2011 okolo 9 som skoro spadol z nôh, keď moja manželka zapla deťom (3 a 4 roky) namiesto Minimaxu (v češtine) STV2. Predstavte si čo dávali. Slovenské decká spievajúce a hovoriace po slovensky. Je toto možné?   Chvíľu som si myslel, že je to nový program, škoda, nebol. Bola to Zlatá brána z 95. roku.

V Googli som si nechal vyhľadať TV program a tam som sa preklikol na vyhľadávače TV staníc, trochu som vytriedil programy a vybral som tam tie, ktoré máme my doma a dal som vyhľadať detské programy na celý deň. Takto som zopakoval hľadanie aj na celý týždeň. Zistil som že naše deti nemajú na výber a musia pozerať len večerníček. Asi rodičia sa majú na tom lepšie. Horor, reklama (niekedy aj medzi rozprávkami je reklama na horor), telenovela a reality show...

Trochu to zhrniem. Máme klasický programový balíček. Spomeniem však iba tie, na ktorých by som očakával detské programy: STV1, STV2, JOJ, JOJ PLUS, Markíza, Bebe TV, TV LUX a pre porovnanie české: ČT1, ČT2, Disney chanell a Minimax.

Aspoň sa deti učia cudziu reč - češtinu, (veď sa v nej aj občas vyjadrujú) a jazykové kurzy, o tých ani nehovorím. Kde sú?, stačilo by 15 minútové okienko angličtiny alebo nemčiny, (alebo iného jazyka).

Samozrejme, že nechcem aby moje deti trávili celý deň pred televízorom (nie je to správne, zdravé...), len by som chcel aby mali aspoň trochu slovenčiny v rozprávkach a detských programoch možno aj dopoludnia, alebo aspoň v sobotu a nedeľu.

Nech žije SPIEVANKOVO kde vystupujú SLOVENSKÉ deti, Čanaky a Podhradská, vrele odporúčam a držím palce, nech takýchto programov pribúda ako húb po daždi (tých dobrých, nie jedovatých).

Ešte, že sa dajú „kúpiť“ alebo požičať rozprávky a hudobné DVD (občas aj v slovenčine) alebo pozrieť na youtube.

Pred niekoľkými rokmi som počul, že robili výberové konanie detí do „zlatej brány“, a príbehu „Bambuľkine dobrodružstvá“ stále čakám a nič. Rád by som svojim deťom ukazoval „Zlatú bránu“ NOVÚ už teraz, no neviem, či nato nebudú už veľké... A ak by mali záujem aj ten text do piesní by som vedel zložiť, alebo sa môžu poobzerať na http://blog.sme.sk/r/1004/Poezia.html a poprosiť textárov o pomoc. Alebo žeby čakali, kým sa moje deti prihlásia?

Na záver: Keď som bol malý tešil som sa na rozprávky ako napríklad: No počkaj zajac, Kremienok a Chocholúšik, A JE TO, Včielka Maja, Maťko a Kubko, Macko Uško, Strýko Fedor, Bob a Bobek. Relácie: Filmárik a Filmučka, neskôr Od Kuka do Kuka a hudobná úž spomínaná Zlatá brána a Bambuľkine dobrodružstvá...

Je to iba názor. Sú rodiny ktoré televízor vôbec nepozerajú, alebo dokonca ho ani nemajú a čítajú deťom knihy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky, ktoré majú len osem rokov. Za sexuálne služby si pýtajú iba päť eur.

KOMENTÁRE

Urazili ste môjho priateľa, pán premiér

Viem, nemenovali ste ho. Ale označili ste ho jeho náboženským vyznaním.


Už ste čítali?