Prečo si nekupujem energetické nápoje?

Autor: Jaroslav Troščák | 3.2.2011 o 15:28 | (upravené 3.2.2011 o 16:48) Karma článku: 5,04 | Prečítané:  1387x

Prečo si ich kupujete vy? - Prináša Vám to pocit (blaha, spokojnosti)? - Dobije Vás to (energiou)? - Viete, že to obsahuje látky, ktoré Vás udržia na nohách ako kofein, taurin...? - Kúpite si radšej energetický nápoj ako kávu? - Keď dlho šoférujete, potrebujete niečo aby ste nezaspali za volantom (mikrospánok) - Chutí Vám to? - Dá sa to miešať s vodkou? - Image? A opýtam sa: „má to niečo spoločné so zdravím“ ???

Tak prečo to ľudia robia?

Odpoveď je jednoduchá. Snažíme sa robiť to čo je pre nás najlepšie, najchutnejšie, možno zakázané, no naj, atď., ale niekedy to najlepšie nie je to pravé orechové.

Príklad: Pracoval som vo firme kde sme kontrolovali súčiastky. Častokrát sme mali dlhšiu zmenu, pretože zákazník tie súčiastky potreboval mať prekontrolované čím skôr aby nedostal ešte väčšie sankcie ako už mali. Bežne som robil 12 hodinovky, no stávalo sa, že sme „museli“ zostať dlhšie - 16 i viac hodín. Rekord bol 32 hodín na nohách, kde so nielenže nemohol zaspať, ale hlavne som sa musel sústrediť na kontrolu, pretože ak by mi ušla čo i len jedna súčiastka, naša firma by bola pokutovaná zákazníkom a ja pokutovaný firmou.

Vo fabrike v halách boli automaty na kávu, sladkosti a nápoje a bufet. V tie ťažšie dni, keď som zostával dlhšie som si dával aj zo 5 káv. Možno to znie čudne, alebo zvláštne, no bolo to tak. Pil som ich, pretože som vedel že bežná káva z automatu má približne 0,02 % kofeinu a pri mojej Váhe 105 kg som tomu neprikladal takú Váhu J. Rozložil som si to v hlave: “Ak vypijem jednu kávu každé tri hodiny, medzitým niečo zjem a vypijem, nemôže mi to malé množstvo uškodiť“, čo bola aj pravda. Neuškodilo mi to, iba mi búšilo srdce(ale to neviem či od únavy, alebo od stresuJ) štípal ma žalúdok(ale asi preto, že som pil sladké nápoje) a bolela ma hlava (v halách bol prievan) takže je to v pohode.

Energetický nápoj alebo kávu?

Energetické nápoje som si však v práci nikdy nedal. Vedel som že energetické nápoje obsahujú od 26 do 33 mg Kofeínu, od 300 do 400 mg Taurínu, cukry od 7 do 12 g (plná čajová lyžička obsahuje tak 7,5-10g) a celková energia tak okolo 130-220 kJ. Niacín, vitamíny ako B5, B6, B12 a niektoré energeťáky obsahujú aj vitamín C, a Guarana . Nie aby som to všetko ovládal vtedy, ale približne som vedel čo obsahujú v porovnaní s kávou. Mal som však kolegov, ktorí tomu doslova holdovali. Jeden si dokonca pravidelne nosieval 4 so sebou a málokedy ich nedopil behom jednej zmeny (12 hodinovej).

Káva je škodlivá (kofeín), v malom množstve je však verejne tolerovaná, pil som ju v malom množstve síce niekoľko krát za sebou ale v malom.

Verte či nie, energetický nápoj som si dával iba na diskotéke s vodkou. Raz som ich vypil 8 - úmerne k vodke. Nie som alkoholik, no opil som sa. To moje srdce niečo hlasno rozprávalo a ja som sa v duchu rozprával s ním. V ten večer som pil energeťák naposledy. Nie neľakajte sa, nezomrel som, inak by som nemohol napísať tento článok, iba som prestal piť to čo som poriadne ani nezačal. Uvedomil som si totiž, že sa mi chcelo spať napriek tomu, že som ich vypil toľko. Na druhej strane som mal množstvo energie. Ráno som sa vrátil domov, išiel som spať a keď som sa zobudil mal som výnimočnú opicu. Žalúdok hore, prefarbené oči, hlavu medzi kolenami, nevládne ruky (bez krídel) a popletené nohy. Hovoril som si: „Je to možné“ veď som si dal toľko energetických nápojov, že by to aj koňa prebralo a mne to iba pomiešalo končatiny a celé telo. Prespal som skoro celý deň a keď som sa konečne prebral zistil som, že nemám chuť na energeťák.

Teraz už nepijem ani kávu a nepracujem 12 – 32 hodín. Zistil som, že pre svoje zdravie môžem urobiť viac. A aby som nezabudol, nespomenul som, že káva a energetický nápoj obsahuje dosť Cukru, takže energia je v cukre (alebo Glukóze), lebo ten ho obsahuje najviac. Takže keď chcete energiu, podľa mňa najlepšie urobíte ak si dáte niečo sladké, niečo prírodné, niečo čo Vás nezabije, ale posilní napríklad XYNG.

Odkiaľ sa dá čerpať energia?

- Zo zeme

- Zo slnka

- Z vody

- Z tela niekoho iného alebo aj vlastného

- Z vesmíru

- Od Boha

- Wellness

- Z jedla

- Z pohybu

- Z lásky

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trebišov, mesto syfilisu. Už osem rokov sa mu nedarí nad chorobou zvíťaziť

Syfilis šíria nezriedka detské prostitútky, ktoré majú len osem rokov. Za sexuálne služby si pýtajú iba päť eur.

KOMENTÁRE

Urazili ste môjho priateľa, pán premiér

Viem, nemenovali ste ho. Ale označili ste ho jeho náboženským vyznaním.


Už ste čítali?